top of page
Son yıllarda Körfez ülkeleri, ekonomik yapılarını dönüştürerek petrol gelirine bağımlılıklarını azaltmak amacıyla farklı sektörlerde gelişmek için hamle başlattı. Teknoloji bu sektörlerin başında geliyor. Bu alanda yatırım yapmak isteyenlere yönelik büyük devlet destekleri mevcut. Bu destekler, Körfez yatırımcısının başarılı teknoloji start-up'larıyla yakından ilgilenmesini sağladı. Mouawad, gelecek vadeden girişimcilerimizin bu yöndeki çabalarına profesyonel destek veriyor ve tüm aşamalarda tam kapsamlı danışmanlık hizmeti sunuyor.

Teknoloji

Teknolojide Körfez Trendleri 2018 

Dünya çapında hızla artan siber suçlar, Körfez'in teknoloji yatırımlarında önceliği verilerin korunması çalışmalarına vermesine neden oldu. Avrupa Birliğinin Mayıs 2018'de yürürlüğe soktuğu Genel Veri Koruma Yönetmeliğine (GDPR) uygunluk, Avrupa'da iş yapmak isteyen büyük ve küçük Körfez işletmeleri için öncelikler listesinin ilk sıralarına yükseldi. 
2019'da Körfez yapay zeka pazarı yaklaşık 60 milyon dolara ulaşacak. Körfez'de, giderek daha fazla sayıda işletme ve resmi kuruluş yapay zekanın sağladığı avantajlardan yararlanarak dönüşüyorlar.
 
2018 trend tahminleri, blokchain gibi kripto para birimleri, artırılmış gerçeklik ve hologram teknolojilerinin dünyada olduğu gibi Körfez'de de hayatı şekillendirmede önemli rol oynayacağını söylüyor. Henüz bu teknolojilerden ticari olarak yararlanabilecek Körfez işletmeleri sayıca az. Ancak 2018'de farklı sektörlerdeki bir çok Körfez işletmesi bu uygulamaları başlatmak için yatırım yapmayı sürdürüyor. 
Akıllı telefon kullanımının bölge genelinde neredeyse yüzde 90'lara ulaşmış olması, yenilikçi mobil teknolojiler ve uygulamalar üzerinde çalışan şirketler için Körfez'i dünyanın en cazip noktalarından biri haline getiriyor. 
 
4G kullanım oranlarının yüksekliği ve hükümetlerin büyük destekleri, Körfez ülkelerinin ticari 5G ağlarını ilk başlatanlar arasında olacağını gösteriyor. Körfez'in en büyük telekom servis sağlayıcıları olan Etisalat ve Ooredoo, 5G denemelerini hızla sürdürüyorlar. Her iki kuruluşun hedefi, uygulamayı 2020'de başlatmak.

Hızla büyüyen nüfusu, gelir çeşitliliğini ve bölgenin yeteneklerini dünyaya en etkileyici biçimde sunabilmek için .Körfez ülkelerinin akıllı şehirlere yaptıkları yatırımlar, son dönemde diğer tüm yatırımları geride bıraktı.

 

Bu gelişmelerde, bölgenin yakında ev sahipliği yapacağı iki dev küresel etkinliğin büyük payı var; 2020'de Dubai'de gerçekleşecek olan World Expo ve 2022'de Katar'da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası. Her iki etkinlik kapsamında yapılan çalışmalarda klimalı spor stadyumlarından şoförsüz arabalara kadar ileri teknolojiler en göz alıcı biçimde kullanılıyor.

Suudi Arabistan'ın 2030 Vision programı kapsamında inşa etmeyi sürdürdüğü, 500 milyar dolara malolacak olan NEOM Mega Kent de dünyanın en fütüristik yaşam alanı olmaya aday. NEOM, enerji ve su, telekomünikasyon, biyoteknoloji, gıda, dijital bilimler, ileri üretim, medya ve eğlence gibi yaşanabilirliği ile geleceği yönlendirecek dokuz özel sektöre odaklanacak.

Mouawad'ın Körfez bölgesinde gururla desteklemekte olduğu, ülkemizi dijital endüstri alanında global çapta temsil eden başarılı teknoloji startup'ı HOLOARC Hacimsel Görüntüleme Teknolojileri, 2009 yılından bu yana sürdürdüğü arge çalışmalarıyla mükemmelleştirdiği sistem ve ürünleriyle Körfez yatırımcılarının odağında. Katar ve Dubai'li yatırımcılarla görüşmelerini sürdüren firma, şimdiye dek geliştirilmiş en iyi üç boyutlu (3D) kütlesel derinliği sunan teknolojisi ve gün ışığında dahi değişmeyen mükemmel görüntü kalitesi ve hareket netliğiyle, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca iki kez ödüle değer görüldü. 
 
HOLOARC, görüntüleme teknolojilerindeki mevcut çalışmalarının yanı sıra bir sağlık alanında olmak üzere iki ayrı TÜBİTAK projesini de eşzamanlı olarak yürütüyor.
Holoarc
bottom of page